Nyfiken på Kristen tro?

Den kristna tron är lätt något man lägger på hyllan idag i en tid av ateism, hedonism, relativism och materialism. Jag vädjar dock till dig att inte vara ignorant med din själ. Sann uppfyllelse av glädje och livets mening handlar om att veta i grunden vilka vi själva är, och vem Gud är. Låt dig inte svepas iväg in i ett liv utan Gud. Här följer lite material du kan läsa om den kristna tron och möjligheten till att finna livet tillsammans med Gud.

Evangelietraktat

Vad gör du med din tid?

Utvalda Predikningar

Meningen med livet

7 april, 2019
Samhället säger till oss att vi kommer i från en apa och är här av en ren slump. På grund av detta ser många inte vilket värde och syfte deras…
Alla människor vill ha rättvisa och alla människor har en kännedom om rätt och fel. Varifrån kommer moralen och vilka förpliktelser har vi mot moralen? Det finns en jordisk rättvisa…

sv_SESwedish
en_USEnglish sv_SESwedish